Co je to stojánková baterie

Nezbytnou součástí každé kuchyně, koupelny či toalety je vodovodní baterie. Ta má za úkol přivádět k nám proud vody o zvolené síle a teplotě. A lze s jistotou říci, že mnoho z nás by si dnes život bez ní ani neumělo představit.

Vzhledem k výše uvedenému je také jasné, že se jedná o produkt velmi žádaný. Přeci jen, je potřeba při rekonstrukci například koupelny. Není tedy divu, že na trhu máme velké množství nejrůznějších druhů a typů.

kbaterie1

Jednotlivé modely se liší samozřejmě svým vzhledem, ale i tím, jakým způsobem nastavujeme teplotu vody a sílu proudu a také svým umístěním. Ačkoliv jsou totiž zdaleka nejběžnější vodovodní baterie umístěné na stěně nad vanou, sprchovým koutem, dřezem či umyvadlem, co módy se začíná dostávat i jiný typ.

Tím je stojánková baterie. Jak již jejich název napovídá, nejsou umístěny na zdi, nýbrž „postaveny“ na umyvadle či vaně. Tím jednak šetří místo, a za druhé dovolují, aby například hned za umyvadlem bylo umístěno velké zrcadlo. O tom, jaké to má výhody, není třeba mluvit.

kbaterie3

Přesto v běžných domácnostech není tento typ nijak zvlášť rozšířený. Je to především proto, že je podstatně náročnější na instalaci. Přeci jen, je nutné vést vodovodní potrubí pod daným zařízením, například umyvadlem a směrem vzhůru, místo abychom udělali jen obyčejné vývody ve zdi nad ním.

I přesto se však najdou místa, kde tento typ můžeme potkat poměrně často. Jsou to veřejné prostory, například obchodní centra, restaurace či hotely vyšší kategorie, kde je vzhled velmi důležitý. Stačí se jen podívat, až v takovémto zařízení půjdete například na toaletu, a hned je uvidíte.

I proto, že mezi běžnými lidmi nejsou tak rozšířené, je příliš nenajdeme v regálech obchodů s domácími potřebami či nábytkem. K tomu je totiž nutné upravit jak vývody vody, tak i ono zařízení samotné. A to není nic jednoduchého, ani levného.

Zdá se tedy, že v blízké budoucnosti se s tímto typem setkáme skutečně jen na veřejných místech.