Nezařazené 0 comments

Top 5 přírodních scenérií světa


                Každý cestovatel má svá vysněná místa, která by si chtěl během svých toulek světem spatřit. Pokud se ale na vaši první cestu teprve chystáte a váháte, kam zamířit, mám pro vás několik tipů. Přináším pět tak zvaných „must see“ (angličtiny – místa, která musí být viděna) přírodních krás.

Číslo 1 – Grand Canyon

                V Arizoně ve Spojených státech se nachází jeden z nejznámějších kaňonů světa. Je druhý největší a vytvořila jej řeka Colorado, která v rovinaté krajině tvořené pískovcem vyryla místy až 1 500 m hlubokou, 29 km širokou a cca 500 km dlouhou „díru“. Díky odhalení různých vrstev hornin hraje barvami. Přesto, že jde o oblast pouště, je zde velmi živo (turisticky).
dva vodopády

Číslo 2 – Niagara Falls

                Zůstáváme na severoamerickém světadílu, jen se přesuneme na východ, konkrétně na hranici USA a Kanady. Mezi dvěma z Velkých jezer (Erisjké a Ontarijské) je nejznámější katarakt světa. Každoročně sem zavítají miliony turistů. Zvlášť krásné jsou v zimě, kdy celé zamrzají a tvoří tak největší ledopád světa.

Číslo 3 – Salto Angel

                Nejvyšší vodopád světa s celkovou výškou 979 m nalezneme ve Venezuele na řece Churún. Je v tak nepřístupné oblasti pralesa, že byl objeven náhodou při havárii letadla. Výjimečnost scenérie podtrhuje to, že zde není žádná civilizace v okolí – čistá příroda.

Číslo 4 – Velká příkopová propadlina

                Východní Afrikou se táhne v dálce asi 6000 km údolí. Je vyplňováno jezery hlubokým přes 1,5 km. Na jejím jižním okraji se na řece Zambezi propadá voda v podobě Viktoriiných vodopádů. Ty sem každoročně lákají milovníky přírodních zajímavostí.

Číslo 5 – Velký bariérový útes

                Další přírodní kolos, který se táhne u východního pobřeží Austrálie. Jde o největší korálový útes světa. Cestovatelé, kteří si nechtějí nechat ujít barevný podmořský život a nádherné atoly nad hladinou, by si měli pospíšit, neboť útes mizí závratnou rychlostí.

mořské rybky

Vybrat a zařadit do výběru pouze pět míst na světě je velmi náročným úkolem. Naše planeta nabízí tisící podobně krásných míst. Proto ať se vydáte kamkoliv, užívejte a vychutnejte si každý okamžik a pohled.