Jaké žárovce H7 dát přednost – s delší životností, nebo s vyšším výkonem

Různé kategorie řidičů

Žádného člověka nelze zaškatulkovat do přesných definic, každý z nás uvažuje jinak a máme také odlišné preference. To se vztahuje pochopitelně i na řízení vozidel, styl jízdy, a rovněž upřednostnění určitých hodnot. Projevuje se to i u volby autožárovek do předních světlometů.městský večerní provoz.jpg
Životnost versus výkon – na zdroje umělého světla se vztahují fyzikální zákony, jako na cokoli jiného. Musíme tedy počítat s tím, že čím vyšší bude jejich výkonnost, tím bude docházet k rychlejšímu opotřebení. Tomuto jevu byla také přizpůsobena výroba autožárovek a ty se dělí do tří základních kategorií: První je běžný standard s relativně nízkým výkonem a střední délkou životnosti. Druhý nabízí standardizované světelné podmínky po delší dobu (např. Osram Ultra Life, jejichž životnost přesahuje pět let). Třetí varianta upřednostňuje vynikající světelné podmínky na úkor životnosti.
Počty řidičů s různými preferencemi – na základě několika průzkumů vyšlo najevo, že se mírně zvyšuje počet řidičů, kteří dávají přednost lepším světelným podmínkám. Početná je však i skupina těch, co raději volí úsporu financí a menší počet výměn žárovek. A přibližně třetina řidičů přední světlomety příliš neřeší – hlavně, že svítí, a to přece stačí.
Nejprodávanější žárovky na trhu – mezi nejprodávanější žárovky Lightpark.cz v Česku patří výrobky značky Osram. Nejčastěji jde o typy Night Breaker, Cool Blue a Ultra Life. Jsou to právě zmiňované kategorie, kde dominuje buď výkon, anebo dlouhá životnost.přední světlomet.jpg
Ultra Life – poskytují mírně nadstandardní osvit při teplotě chromatičnosti 3200 K a s prodlouženou životností až 1500 hodin. Řidiči tak ušetří náklady za výměny žárovek v autoservisech, zvláště u vozidel, která vyžadují odborný zásah při demontáži světlometu.
Night Breaker Unlimited – kdo si chce opravdu posvítit na cestu neutrální bílou barvou světla a s delším světelným kuželem, by měl volit tento model. Přispívá k bezpečnější a komfortnější jízdě, ale bohužel za cenu životnosti pouhých 250 hodin.