Potahy sedacích souprav

Jednou z rozhodujících věcí při pořizovaní sedačky, je její vzhled. Ten je určen především typem potahu, ze kterého byla vyrobena. Na trhu se již pohybuje docela široká škála materiálů, které k tomuto účely bývají používány. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých druhů a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
kožená sedací souprava
1.       Kůže
Kůže je nadčasový materiál, který může doplňovat moderní i klasické vybavení obývacího pokoje. Patří mezi nejdražší materiály, ale zároveň také mezi ty nejodolnější. Na výběr je z několika odstínů. Její nevýhodou je to, že nesaje pot, takže v letních měsících může být sezení na ní nepohodlné. Dále je potřeba ji několikrát do roka naimpregnovat, aby s léty neztratila na kráse.
rohová sedačka
2.       Eko kůže
Tento materiál tvoří mezistupeň mezi kůží a koženkou. Je kvalitnější než koženka a na rozdíl od kůže je prodyšný a ve srovnání s ní je i levnější. Nejedná se totiž o materiál živočišného původu. Nevýhodou může být kratší životnost než u kůže.
3.       Koženka
Její výhodou je, že je levná a k nepoznání od pravé kůže. Její nevýhodou je naopak to, že není moc odolná, protože v reakci na soli v potu má tendenci praskat a odlupovat se. V současné době se již moc nepoužívá.
4.       Mikrovlákno
Mikrovlákno působí luxusně a snadno se udržuje, což zdůvodňuje jeho stále větší oblibu. Potah je navíc tvarově stálý, protože materiál obsahuje vrstvu pružných vláken. Bohužel jeho životnost patří k těm nižším.
5.       Mikroplyš
Má nižší životnost, zato je ale odolný proti ušpinění, a když už k němu dojde, snadno se čistí.
6.       Žinylka
Žinylka nabízí tkaný potah nejrůznějších barev a vzorů. Je cenově dostupná, ale její velkou nevýhodou je horší čištění, které je ovlivněno povrchovou strukturou látky.
7.       Carabu
Carabu je materiál připomínající na pohled kůži a na dotek hedvábí. Přesto je dostatečně pevný a odolný, nepropustí nečistoty do hloubky a snadno se čistí – stačí jej přetřít hadříkem. Má ale také pár nevýhod, první z nich je vyšší cena tohoto materiálu a druhá pak to, že časem působí zašle.
sedačka s polštáři
8.       Alcantra
Tato imitace semišové kůže je nejodolnější látkou mezi potahy vůbec. Je k dostání v mnoha barvách i vzorech, které časem neblednou. Je dobře prodyšná a snadno se udržuje. Její jedinou nevýhodou tak zůstává její vysoká cena.