Když je Váš mobil pomocníkem pro podvodníky

V dnešní době je mobil součást předmětů každodenní potřeby prakticky všech lidí z civilizovaného světa, seniory téměř nevyjímaje. Mluvíme-li o dotykovém telefonu, který dnes na trhu rozhodně dominuje, představuje v podstatě jakýsi kapesní klíč do celého světa. Díky možnosti internetového připojení můžete ze svého mobilu kontrolovat i psát e-maily, brouzdat na nejrůznějších webových stránkách a portálech, chatovat na rozmanitých sociálních sítích, ba dokonce i obchodovat a spravovat své bankovnictví. Do mobilu si tak můžete vměstnat svojí kancelář, hernu i pomyslnou kasičku či prasátko s úsporami.

Mobil na gauči

Na jednu stranu je to úžasná výhoda a vymoženost moderní doby… Sedíte si na gauči v obýváku večer u televize, brouzdáte na e-shopu s oblečením a najednou Vám padne do oka překrásná halenka či košile za úžasnou cenu. „Tu musím mít!“, pomyslíte si. Kliknete na košík, zaplatíte online platební kartou a už jen čekáte, až Vám přijde e-mail od přepravní služby, že Vám následující den budou doručovat Vašeho právě uloveného „měkouše“. Jak snadné, rychlé a pohodlné! O tom se lidem dříve ani nesnilo! Jenže tato skvělá, byť tak trochu rozmazlující, možnost nákupů je přímo zlatou žílou pro všelijaké podvodníky. A ti z Vašeho účtu mohou vysát veškeré Vaše úspory během pár chvil. Proto je potřeba fungovat ve virtuálním, internetovém prostředí s maximální opatrností a obezřetností, dbát na rady IT odborníků a opravdu si dávat pozor! Stačí totiž jen nepatrný mžik Vaší nepozornosti či slabá chvilka a ochutnáte hořkou pachuť internetového podvodu, který Vám může zadělat i na celoživotní problémy či chmury.

Ono totiž kdo to nezažil na vlastní kůži, umí si možná jen s těží představit, jak nebezpečně jsou internetoví podvodníci a hackeři vynalézaví a že myslí opravdu na vše. Celou habaďuru mají promyšlenou do nejmenších detailů tak, aby člověka perfektně zmátli a obalamutili. Součástí dobře promyšleného internetového podvodu může být například fingovaná technická podpora s dokonalou češtinou, důvěryhodně působící odkazy či potvrzovací SMS a podobně. Navíc podvodníci leckdy nastaví celou situaci tak vypjatě, že se oběť cítí zahnaná do kouta a ve stresu pak bezhlavě poskytne veškeré požadované údaje, které by za jiných okolností vůbec nesdělila a nesdílela. Pro ostatní lidi pak oběti internetového podvodu mohou působit jako nerozumní, naivní troubové, kteří se nepoučili z řady dřívějších, mediálně zveřejněných případů. Ovšem kdo si sám nezažil ten svíravý pocit, když se nad ním utahuje smyčka podvodu a je hnán do kouta jako štvaná zvěř, ten opravdu nemůže pochopit, jak rychle se může vše sesypat a semlít.

Podvod na internetu

Proto zde vzpomeňme na milionkrát vyřčené apely odborníků na internetovou bezpečnost – nastavte si opravdu bezpečná, silná hesla, která NIKOMU NIKDY nesdělujte! Hesla průběžně měňte a i způsoby šifrování pozměňujte! Odborníci také radí nevyužívat banku v mobilu. Proto i přes všechny výše uvedené výhody mobilního bankovnictví je lepší tuto vymoženost leckdy raději oželet, ale mít větší klid, že jsme podvodníkům o nějaký ten kus vzdáleni. Při nákupech na internetu, a zvláště tedy na mobilu, buďte velmi obezřetní a raději dvakrát měřte, než budete řezat. Ověřujte si podezřelé odkazy či webové stránky na různých diskuzích. Podvodníci kolikrát zamění například jen jedno písmeno na jinak dobře známé webové stránce, čímž zmátnou náš mozek, který stránku přečte tak, jak je běžně zvyklý a nevšimne si, že jsou třeba dvě písmena zaměněna. 

Zkrátka, buďme opravdu opatrní, obezřetní a nedávejme lotrům a podvodníkům snadno vydělat na naší nepozornosti a důvěřivosti!