Nezařazené 0 comments

Mám na to?

To je zajisté velice stěžení otázka. Když na to nemám, nebudu to mít, to platilo dříve. Dneska můžu jít a půjčit si, ale v každém případě je mnohem lepší na to mít. Dosáhnout pomocí svých vlastních zdrojů toho, že pokryjete své životní náklady, zbyde Vám něco navíc, a to budete moci využívat, když přijde tato otázka a vy bude stát před rozhodnutím, koupi či nekoupit. Když na něco nemáte a na vlastnictví dané věci nestojí základní kámen Vašeho bytí, možná je lepší chvilku šetřit a koupit si to až na to budete mít, protože pak se hodnota dané věci pro Vás zvýší.

Půjčím si?

Kdo nemá žádnou půjčku je šťastný člověk, život kolem nás běží tak rychle, že nemůžeme čekat a šetřit. Musíme do toho proudu prostě skočit po hlavě a doufat, že vyvázneme. Půjčka je tak normální, jako dojít si na záchod. Nemám na to, půjčím si. jenže, když se půjčky hromadí, neomezuje to jen Vás samotné? Můžete si sice kdykoli na cokoli půjčit, ale sváže Vás to k bance, nebo jiné instituci poskytující rychlé peníze a Vy se mnohdy i desetiletí budete probírat bahnem papírování a kontrolovat, jestli je všechno správně jak má být. Někdy je půjčka jistě nezbytná. Ne každý má ve dvaceti dost peněz na bydlení, ale půjčka na dovolenou, nebo na nákup vánočních dárků je něco dosti zvláštního, nemyslíte? ty peníze si totiž vezmete z dalšího roku, vlastně si je ukradnete a další rok Vám budou chybět, a proto si zase půjčíte. Jak se z toho kolotoče asi budete schopni vymanit?

Potřebuji to?

Takovou otázku by si měl klást každý z nás. I v době, kdy je samozřejmé mít všechno rychle, je tu jistá cena za pohodlnost. Žijeme tak rychle, jelikož za to platíme. Některé věci není třeba mít do druhého dne a jiné možná vůbec nepotřebujeme. Pověstné struhadlo na mrkev je toho příkladem. Takový odpad nás zaplavuje a my to radostně kupujeme, jelikož je to ozdobeno honosnou reklamou, nebo nás někdo přesvědčí o potřebnosti dané věci. Jednou si řekneme, že dvě stovky nevadí, ale když je to desátá věc, už jsme v jiných číslech a řekněme si poctivě, kdo z nás všechny ty věci využívá, když už si je koupí?
Peníze jsou tu pro, abychom je používali pro sebe, pokud se necháme penězi ovládat a své finance neudržíme pod kontrolou, pak se stanou horším pánem, než nekontrolovaný oheň.