Nebojte se zubaře a naopak raději proti tomu něco dělejte

Nezanedbávejte prevenci – je zajímavé, jak se mnoho lidí bojí chodit k zubaři v Praze, a že některým z nás stále činí potíže objednávat se k pravidelným kontrolám. Když už totiž vznikne nějaký problém, zvláště pak velmi bolestivý, bývá už pozdě – buď „za pět minut dvanáct“ anebo „pět minut po dvanácté“. Preventivní prohlídky bolí mnohem méně, a mnohdy vůbec, ve srovnání s obtížnými zákroky, resp. dobou spíše až po zákrocích, kdy odezní efekt znecitlivujících preparátů.

zubní lékař při práci

K zubaři nechoďte opilí – přijít k zubaři v podnapilém stavu, může také znamenat odmítnutí léčebného zákroku nebo preventivní prohlídky. Kromě alkoholu se také vyhýbejte kouření a aromatickým potravinám, jako je např. syrový česnek a cibule. Pochopitelně nezanedbávejte ani hygienu před návštěvou zubní ordinace, mimochodem, tu nezanedbávejte nikdy, včetně čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem.

bílé a nažloutlé zuby

Jednoduchý trik – pokud jste se již setkali s reflexní terapií a znáte tzv. bod bolesti neboli bod C, můžete si jej během zákroku nahmatat a tisknout. Pomáhá to. A pokud si na něj nevzpomenete v pravou chvíli, můžete nepříjemné pocity tlumit tím, že budete střídavě zatínat nehty na palcích obou rukou do bříšek ostatních prstů, hlavně ukazováčku. Tím převedete bolest do místa, které máte pod kontrolou vy, což zvýší vaše sebevědomí a může vás to i významně uklidnit.

Pozor na sedativa a další uklidňující léky – snažte se ovládnout narůstající strach raději adaptogenními bylinkami, jako je např. Ženšen nebo Rozchodnice růžová, a vynechejte pomyslný doping syntetickými léky. Pamatujte na to, že zubní lékaři nemají zájem na tom, trápit svého pacienta a nepřejí si, aby se jim třásl a škubal v křesle. Potřebují odvést perfektní pracovní výkon a za tímto účelem vám také aplikují znecitlivující anestetika, a pokud již budete z domova „nadopováni“ analgetickými léky, bude to obrovská zátěž hlavně na vaše játra a následně ledviny.