Nezařazené 0 comments

Po práci další práce

I když statistiky říkají něco jiného, faktem je, že mzdy jsou u nás většinou dost nízké. Ale náklady na bydlení, jídlo, ošacení i kulturu dost vysoké. A tak finance na pokrytí životních nákladů mnoha lidem prostě nestačí. Hledají si proto druhé a někdy i třetí zaměstnání. Je to stále častější jev a důvod je zcela jednoznačný – nedostatek peněz. U nás si totiž stále můžeme za svoje peníze koupit téměř jen polovinu toho, co průměrný občan EU.
 
PROČ FINANCE NESTAČÍ
Důvod pro hledání dalšího zaměstnání nebo alespoň brigády mají samoživitelky. Ani výživné od bývalého manžela nepokryje náklady na věci, které rodina nutně potřebuje. Počet těchto žen  přibývá, ať pracují jako prodavačky nebo třeba učitelky v mateřské škole.

Ale i úplná rodina má problémy s financováním všech svých potřeb. Lidé si v krizových situacích, kdy je potřeba nenadálá investice, berou různé půjčky. A na jejich splácení jsou zase třeba finance navíc. Dostávají se do začarovaného kruhu, kdy i dva platy přestanou stačit.

Finance však nestačí nejen lidem s podprůměrnými příjmy, jako jsou pracující v maloobchodě nebo ve zpracovatelském průmyslu, ale také i mnohým lékařům, vysokoškolským učitelům nebo vědcům. Musí totiž pokrýt hypotéky, leasing na auta nebo ještě splácet různé půjčky třeba z doby studií.
 
PRÁCE VŠEHO DRUHU?
Jako nejčastější typ přivýdělku jsou u nás dohody o provedení práce nebo zaměstnání na základě živnostenského listu či vlastní podnikání. Pozor bychom si měli dát na některé neseriózní agentury práce, které rozdělují jednu pracovní dobu na více smluv po pár hodinách, aby na nás ušetřili za odvod sociálního pojištění.

A také si chraňme svoje zdraví: Sedíme-li osm hodin v kanceláři, pár hodin úklidu vlastně vyváží náš nedostatek pohybu. Ale sednout si po denní šichtě v továrně za volant autobusu – to asi vhodná kombinace nebude.