Hurá do pohádkového prostředí

O tom, že naše česká krajina je hezká, není jistě třeba nikoho přesvědčovat. Mezi místa lákající turisty České středohoří právem neodmyslitelně patří. Magnetem pro návštěvníky této oblasti však nejsou jen samotné vrcholy, ale také třeba architektura mnoha měst a obcí, muzea či krásy přírody v úrodném labském údolí. Fauna a flora tu vděčí za bohatost své geografické poloze, prakticky celá oblast je ze severu uzavřená, na rozdíl od té jižní. Proto je možné nalézt zde i rostliny a živočichy běžně žijící v krajích jinak teplejších.

české středohoří

Vyberte si váš vrchol

52, to je číslo, za kterým se skrývá seznam vrcholů různých nadmořských výšek. Řada z nich se pyšní opravdu úchvatným výhledem. Mezi nejznámější patří Milešovka, Lovoš, Sedlo nebo Buková hora. Každý si jistě najde ten svůj „kopec šitý na míru“, a to i vzhledem k jeho individuálním fyzickým schopnostem. Právě Milešovka se pro svou majestátnost honosí přezdívkou Královna Českého středohoří. Jde o nejvyšší vrchol tohoto horského uskupení.
hora Milešovka
Druhou, často vyslovovanou přezdívkou Milešovky je Hromová hora. Důvodem pro takové označení je fakt, že jde o nejvíce větrné místo z celé republiky, a to s největším počtem zaznamenaných bouřek. Za fyzickou námahu vynaloženou při zdolávání hory vysoké 837 metrů, vám odměnou bude dech beroucí rozhled po celé Zahradě Čech, jak se často Českému středohoří také říká.

Pokud však na velké výšlapy nejste stavění, navštivte daleko menší vrch Boreč (449 m). V tomto případě jde o příjemnou procházku po naučné stezce. Na té se pak dozvíte, že Boreč je unikátním masivem, který je skrz na skrz protkán složitým labyrintem puklin. Pokud jej navštívíte v zimě, čeká vás opravdu působivý zážitek a pochopíte, proč se vrchu říká Kouřová hora. Studený vzduch nasávaný puklinami na úpatí je v tomto labyrintu ohříván a ven poté vyfukován puklinami v temeni kopce. Teplý vzduch tak tvoří páru a u jejího vyústění můžete spatřit život rostlin a drobných živočichů, které byste v zimním období jinde pohledali jen těžko.

Takové a mnohé jiné krásy Zahrada Čech nabízí, stačí si jen nějakou vybrat, do batohu připravit fotoaparát, nezbytnou svačinu a vyrazit!