Nezařazené 0 comments

Kouzlo tištěné knihy a severské krimi

Vlivem moderní doby a techniky čím dál více populace pro čtení používá elektronické čtečky nebo čte knihy na tabletu či chytrém telefonu. Nicméně nadále setrvávají příznivci a stoupenci preferující čtení klasické tištěné neboli papírové knihy. Důvodů je hned několik. Pro mnohé je rozložení textu v papírové podobě lepší a přirozenější než v případě posouvání při četbě v elektronické podobě.

tištěná vs. ebook

Při čtení a držení knížky je prokázáno vnímání nejen slova a jejich významu, ale i zároveň je podvědomě do paměti vtisknuta pozice slov. Stejně tak při četbě papírové formy má čtenář přehled o aktuálním stavu, kolik stran již přečetl a kolik ještě zbývá, což je evidentní jen z pouhého držení knihy. A nezaměnitelná je vůně knih. Tu prostě nemůže nikdy pokrok v technice nahradit sebelepší čtečkou knih.

 

Proč jsou severské detektivky tak populární?

 

Kriminální příběhy jsou napínavé, poutavé a interesantní pro čtenáře po mnoho let. Avšak severská krimi je doslova posledních několik let přímo knižním fenoménem. Okamžitě se severské krimi knihy dostaly do podvědomí široké veřejnosti a jejich obliba trvá již delší dobu. A čím jsou tak ojedinělé a zajímavé? Čím se odlišují od jiných detektivních příběhů?

kniha knih

Knihy tohoto žánru zaznamenávají úspěch po celém světě. Proč je označení severská či skandinávská detektivka? I když samozřejmě každý autor píše svým stylem a i severské krimi knihy jsou odlišné, mají však společné, že se drží tradičního detektivního postupu.

 

Co činí skandinávské krimi knihy tak zajímavé?

 

Jedná se prakticky o sloučení jak detektivního románu, ale zároveň je tam i špetka špionážního románu a to vše propojeno se sociální tématikou a thrillerem. Pro mnohé je jistě i poutavý hlavní hrdina, který většinou není nikterak krasavcem a snobem, ale jedná se o obyčejného průměrného člověka, který má problémy s alkoholismem, sociální či zdravotní problémy, nefungující manželství a další životní svízele.

 

Interesantní je samozřejmě i drsná severská krajina a příroda. Vše tak činí děj mnohem napínavějším, v rámci uvíznutí v odlehlém místě, neboť vesničky jsou zde odlehlé a bývají zamrzlé. V zimě slunce vychází jen na dobu pár hodin a to umocněno ještě příměsí světových metropolí jsou mnohem zajímavějším literárním prostředím umocňující rozvinutí špionážního sporu.

 

K drsnému prostředí v krimi knihách náleží i brutalita. Nejen hlavní hrdina či pachatel bývají velmi těžce zraněni, napadeni, mučeni. Pro severské detektivní knihy je znakem balancování života na hraně smrti. A v severské krimi nikdy nechybí krev. Někdy jí je možná až moc. Stejně tak vše je zaměřeno na detail, tj. jak popis krajiny, vraždy, boje o život apod. Typické pro severské neboli skandinávské knihy je jejich obsáhlost co do počtu stran. Nicméně je třeba podotknout, že detailní popis je zde přínosem, nebývá nudnou pasáží, jak je tomu u jiných knížek a žánrů.