Základní pravidla pro ukládání nádobí do myčky

Zaschlé zbytky jídla

Každý domácí spotřebič má své specifické vlastnosti, s nimiž musíme počítat. Kuchyňská myčka není výjimkou. Měli bychom si zapamatovat určité zásady, které souvisí jednak s jejím samotným provozem, a také s hygienou. Jestliže ukládáte špinavé nádobí do boxu s vědomím, že myčku uvedete do provozu až po delší době, opláchněte jej na hrubo pod tekoucí vodou, anebo jej nechte opláchnout přímo uvnitř přístroje speciálním programem. Zaschlé zbytky jídla se totiž špatně umývají.
malá myčka nádobí.jpg

Pravidla pro ukládání jednotlivých kusů

Nádobí musí být uvnitř vyskládáno tak, aby do něj nenarážely mycí trysky. Z toho důvodu je také vnitřní dispozice rozdělena do dvou částí (s výjimkou velmi malých přístrojů pro jednu sadu). V zásadě platí ukládat podobné kusy k sobě, např. talíře jeden vedle druhého. Ty patří do spodního boxu. Stejně tak hrnce a zapékací misky. Naopak křehké nápojové sklenice vkládejte do horní části. Ty pokládejte vždy dnem vzhůru. Porcelánové a skleněné misky by měly mít v boxu správný sklon a mezi nimi by měl být rozestup alespoň 1 cm.
hrnek v myčce.jpg

Příborník

V dolním koši se nachází příborník, tam patří všechny příbory činnou částí směrem nahoru, a to tak, aby se vzájemně nepřekrývaly a nebyly na sebe přilepené. Naopak ostré kuchyňské nože pokládejte ostřím dolů.

Pánve a velké ploché mísy

Patří pouze do zadní části dolního boxu, snažte se je umístit spíše ke stěnám. Umístěné vpředu by znemožňovaly aplikaci čisticího prostředku na ostatní kusy nádobí.
vařič a myčka nádobí.jpg

Co do myčky nepatří

Dřevo a plast jsou materiály, které si s myčkou příliš netykají. Pochopitelně na některé výjimky. Vždy byste se měli předem ujistit, zda jsou vaše plastikové nádoby pro automatické umývání vhodné. Tím hlavním důvodem omezení je agresivní prostředí uvnitř přístroje – chemické čisticí prostředky v kombinaci s horkou vodou.
Kromě plastů a dřevěných prkének raději umývejte ručně i dlouhé kuchyňské nože s dřevěnou rukojetí, pánve a nádoby s teflonem na povrchu, starožitné cínové kusy, křišťál a dekorativní křehké sklo.